Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Itálie: tropická infekce chikungunya, malárie a západonilská horečka

12. 09. 2017 20:24:13
Nejméně tři případy chikungunya ve městečku Anzio, další 4 potvrzené případy v Římě. Západonilská horečka řádí ve 23 okresech. Další 2 případy malárie přivezli pákistánci. Transfuzní centrum zastavilo příjem krve dárců na 28 dní.

Komár rodu Aedes, jako je Aedes aegypti  - běžně nazývaný – komár tygrovanýKomár rodu Aedes, jako je Aedes aegypti - běžně nazývaný – komár tygrovaný (la Stampa)

Chikungunya

Ve městečku Anzio, v provincii Říma, se od počátku srpna objevily tři potvrzené případy autochtonní infekce. K omezení šíření tohoto virového onemocnění, přenášeného kousnutím infikovaným komárem a zabránění přenosu prostřednictvím transfuze, Národní transfuzní centrum doporučuje, aby byl zastaven příjem krve od dárců z této lokality a jiných regionálních oblastí, kde by se tato nemoc objevila. Zatím je toto opatření provedeno na 28 dní. Zákaz darování krve platí i pro ty, kteří se v Anzio zdrželi pouze několik hodin.

http://www.ilgiornale.it/news/cronache/anzi-allarme-chikungunya-sospese-donazioni-sangue-1439408.html

http://www.corriere.it/cronache/17_settembre_08/anzio-casi-chikungunya-stop-donazioni-sangue-cf900118-949f-11e7-add3-f41914f12640.shtml

Další čtyři nové případy v Římě se přidávají k těm, které byly zaznamenány v Anzio a proto Krajská správa Lazio svolala na 12.9.2017 schůzi, která se konala na Obecním úřadě hlavního města Řím, za účasti Odboru ochrany životního prostředí. Krajská správa požáduje urychlené zahájení mimořádné dezinsekce komárů v celé oblasti obce.

Hygienická stanice již žádala mimořádnou dezinsekci komárů dvakrát, ale bezvýsledně.

Schůze Krajské správy Lazio s Obecním úřadem Říma, přerostla v ostrou, politickou rozepři přičemž se obě dvě strany začaly navzájem obviňovat ...

http://www.ilgiornale.it/news/chikungunya-altri-casi-roma-regione-comune-deve-disinfestare-1440534.html

http://www.lastampa.it/2017/09/11/italia/cronache/a-roma-nuovi-casi-di-chikungunya-la-regione-lazio-al-comune-disinfestate-MQKZ8UVPc7N3XbvlcsIQ5K/pagina.html

Chikungunya - co je to za nemoc?

Portál Epidemiologie pro veřejné zdraví, Národního centra pro prevenci a podporu zdraví Vrchního zdravotního ústavu vysvětluje, že „ Chikungunya je virové onemocnění (arbovirus) charakterizované akutní horečkou a přenáší se kousnutím infikovaného komára rodu Aedes, jako je Aedes aegypti (stejný co přenáší žlutou horečku a dengue - běžně nazývaný – komár tygrovaný). Virus, který způsobuje onemocnění chikungunya, vědci poprvé izolovali v roce 1952 v Tanzanii a Ugandě. Od padesátých let, byla zaznamenána různá ohniska Chikungunya v Africe i v Asii. V Evropě se tento virus objevil v roce 2007 v Itálii v regionu Emilia Romagna - bylo nakaženo 205 osob, jedna zemřela.

Hlavními projevy tohoto onemocnění je vysoká horečka, bolesti kloubů, hlavy a svalů. Někteří nemocní pacienti mají další příznaky, například vyrážku, nevolnost, zvracení, únavu, krvácení z nosu nebo dásní. Inkubační doba je pět až sedm dní. Přenašečem horečky chikungunya jsou komáři. Zdrojem infekce v době epidemie je člověk (komár kousne infikovaného člověka a stane se tak přenašečem). Kauzální léčba není možná, provádí se pouze symptomatické řešení příznaků (horečka, bolesti, zvracení ...). Název Chikungunya ve svahilštině znamená „to co ohýbá“ nebo „ svíjí (bolestí)” - což například velmi omezuje pohyb pacientů. Je také možné, že se objeví pruriginózní makulopapulární exantém. Bolesti kloubů mohou trvat měsíce.

http://www.iss.it/mipi/

http://www.salute.gov.it/portale/salute/p1_5.jsp?lingua=italiano&id=230&area=Malattie_trasmesse_da_vettori

http://www.ilgiornale.it/news/cronache/anzi-allarme-chikungunya-sospese-donazioni-sangue-1439408.html

Transfuzní dárcovská činnost je zveřejněna na internetových stránkách italského národního sdružení dárců krve - Avis.

Západonilská horečka - West Nile Virus. Seznam měst, kde je na 28 dní blokace dárcovství krve. AVIS ... dárcovské transfuzní centrum v ItáliiZápadonilská horečka - West Nile Virus. Seznam měst, kde je na 28 dní blokace dárcovství krve. AVIS ... dárcovské transfuzní centrum v Itálii (avis)

Západonilská horečka - West Nile Virus

Dárcovské transfuzní centrum zablokovalo na 28 dní příjem dárců z těchto oblastí Itálie :

• Reggio Emilia • Ravenna • Modena • Venezia • Rovigo • Brescia • Cremona • Bologna • Ferrara • Padova • Verona • Oristano • Mantova • Novara • Pavia • Milano • Piacenza • Lodi • Viterbo • Treviso • Vicenza • Livorno • Grosseto

Inkubační doba od okamžiku kousnutí od infikovaného komára se pohybuje mezi 2 a 14 dnů, ale může být i 21 dní.

Většina infikovaných lidí nemá žádné příznaky. Mezi symptomatickými případy je přibližně 20% lehkých symptomů: horečka, bolest hlavy, nevolnost, zvracení, zvětšené lymfatické uzliny, kožní vyrážky. Tyto příznaky mohou trvat několik dní, ve vzácných případech několik týdnů, a mohou se velmi lišit v závislosti na věku osoby. Děti mají častěji lehkou horečku, u mladých lidí symptomologie charakterizovaná mírně vysokou horečkou, zčervenání očí, bolesti hlavy a bolesti svalů. U starších lidí a oslabených lidí může být symptomatologie vážnější.

Vážné symptomy se vyskytují v průměru méně než 1% infikovaných osob (1:150) a zahrnují vysokou horečku, bolesti hlavy, svalová slabost, dezorientace, třes, poruchy vidění, otupělost, křeče, dokonce paralýza a kóma. Některé neurologické účinky mohou být trvalé. V nejtěžších případech (asi 1 z tisíce) virus může způsobit smrtelnou encefalitidu.

http://www.centronazionalesangue.it/notizie/west-nile-virus-2017

http://www.ilgiornale.it/news/politica/riconoscere-i-sintomi-1439685.html

Malárie

Chikungunya není zdaleka jedinou nemocí, kterou v Itálii přenáší komáři. Je zde také malárie! Způsob nákazy je opět stejný ... komár, který žije v Itálii, musí kousnout infikovaného člověka, aby se stal přenašečem. Nakazí se od lidí, kteří přijedou nemocní. Speciálně od imigrantů, kteří se přijedou nemocní ze svých zemí a často se tam vrací na dovolenou, což potvrdila doktorka Donatella Aquilini, vedoucí oddělení infekčních nemocí v nemocnici Santo Stefano ve městě Prato ... Z těch samých důvodů je v Toskánsku velký výskyt meningokokové meningitidy typu C, pocházející z Afriky.

http://www.lanazione.it/prato/cronaca/un-altro-caso-di-malaria-%C3%A8-il-quattordicesimo-dall-inizio-dell-anno-1.3390063

http://pilloni.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=578138

Poslední případy malárie jsou 2 Pákistánci, kteří se 9 září vrátili z DOVOLENÉ ve své zemi a s příznaky malárie navštívili nemocnici v Toskánském městě Prato, kde oba momentálně žijí. Naštěstí pro tyto dva cizince, hospitalizovaných na oddělení infekčních onemocnění nemocnice Galciana, je infekce způsobena méně nebezpečným a méně agresivním kmenem Plasmodium vivax. Jen ve městě Prato je to od začátku roku 14 případů malárie (osm z nich agresivním kmenem Plasmodium falciparum a zbylých pět Plasmodium vivax). Ve 13 případech byli infikováni imigranti a jen v jednom případě byla infikována italská občanka.

Desinfestace nemocnice, kde byla nakažena malá Sofia.Desinfestace nemocnice, kde byla nakažena malá Sofia. (l ́Adige)

To nám připomíná nedávný případ malárie v Itálii, který měl ovšem 4 září tragické následky. Smrt v důsledku cerebrální malárie 4 leté holčičky (kmen Plasmodium falciparum). Sofia Zago byla v nemocnici kvůli dětskému diabetesu. V nemocnici v Trentu byla ve stejné době hospitalizována matka se třemi dětmi, kteří se vrátili den předtím z Burkina Faso, kde byli na návštěvě u příbuzných a všichni se tam nakazili malárií. Matka a starší dítě byli na infekčním oddělení a 2 menší děti na pediatrickém oddělení , kde byla i malá Sofia. Není jasné, jestli žena z Burkina Faso přivezla komára v tašce a nebo jestli byl přítomen komár na oddělení, který kousl infikované dítě a potom Sofii.

http://www.salute.gov.it/portale/news/p3_2_1_1_1.jsp?lingua=italiano&menu=notizie&p=dalministero&id=3070

http://www.epicentro.iss.it/problemi/malaria/aggiornamenti.asp

http://www.lastampa.it/2017/09/06/italia/cronache/una-zanzara-autoctona-o-una-valigia-dallafrica-scatta-lallarme-in-corsia-goIafwflPA6gSYswZ50g0O/pagina.html

Tony Iwoby, federální ředitel pro bezpečnost a imigraci Ligy Severu prohlásil:

,,Jaké ujištění nám může dát Předsednictví Rady a ministři Vnitra a Zdravotnictví, že hordy falešných uprchlíků, kteří zaplavují Itálii, také nepřinášejí vážná onemocnění? S kůží lidí, zejména dětí, se nemůže a nesmí zahrávat. Už dost. Hermetické uzavření hranic, masové vyhoštění a komplexní zdravotní kontroly a velmi podrobné u žadatelů o azyl, kteří se stále nacházejí na území státu. Neztrácejte ani minutu. Probuďte se!“.

http://www.ilgiornale.it/news/cronache/malaria-lega-pi-controlli-sui-finti-profughi-1437756.html

Autor: Monika Pilloni | úterý 12.9.2017 20:24 | karma článku: 45.11 | přečteno: 7820x

Další články blogera

Monika Pilloni

Strach v Miláně: loupež 30 kg zápalné látky a 3 dodávky

Itálie. Po případu tří ukradených dodávkových vozidel Dhl, probíhá další šetření protiteroristické jednotky. Bylo odcizeno 30 kg zápalného materiálu. Instalace zábran ve frekventovaných oblastech, strach z teroristického útoku.

16.9.2017 v 16:38 | Karma článku: 39.58 | Přečteno: 2554 | Diskuse

Monika Pilloni

Africký gang znásilňovačů z Rimini

Polapen africký multikulti gang násilníků z Rimini. Bratři 15 a 17 let z Maroka, Nigerijec 16 let a 20 letý šéf gangu z Konga. Většina občanů by chtěla, aby byli vydáni do Polska. Italské justici skoro nikdo nevěří, má dvojí metr.

6.9.2017 v 15:11 | Karma článku: 46.40 | Přečteno: 12578 | Diskuse

Monika Pilloni

Muslimové obsadili náměstí a parky a slaví, Lgbt je podporuje

Itálie: Muslimové 1.září obsadili náměstí a parky, slaví svátek oběti Eid Al Adha i za účasti suportérů Lgtb. V Turíně opět nechyběli vítači z řad administrace kraje a města. V Neapoli na to město povolilo celé náměstí u nádraží!

3.9.2017 v 11:21 | Karma článku: 47.65 | Přečteno: 13741 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Jsme na tom líp, než němečtí socialisté, říká vedení ČSSD

Jako každé pondělí ráno se na operativní poradě sešel sociálně demokratický triumvirát Chovanec-Zaorálek-Sobotka.

25.9.2017 v 9:45 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 |

Martin Prášek

Merkelovo "vítězství"

Ještě jedno takové vítězství a jsme zničeni ! Odbyl své důstojníky král Pyrrhos I. Epeirský po vítězné bitvě u Ausculla. Bitvu tehdy sice vyhrál, nicméně tím se jeho situace spíše zhoršila.

25.9.2017 v 9:34 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 27 | Diskuse

Martin Pánek

Taxi vs. Uber: Jak bychom měli Uber regulovat?

Uber oproti stávajícímu modelu taxislužby nabízí zejména (1) nižší ceny a vyšší přebytek spotřebitele, (2) vyšší efektivnost, (3) vyšší bezpečnost řidičů a zákazníků, (4) větší příležitost pro nedoslýchavé řidiče a zákazníky,...

25.9.2017 v 8:05 | Karma článku: 8.32 | Přečteno: 179 | Diskuse

Jan Bartoň

Německo - rozdělení na východ a západ pokračuje

Lubomír Zaorálek pochválil Angelu Merkelovou za v pořadí již čtvrté vítězství ve volbách do Bundestagu. Použil obrat, že v Německu vládne spokojenost.

25.9.2017 v 8:04 | Karma článku: 17.29 | Přečteno: 389 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Uber(me) volného trhu! Například v Brně ho bylo příliš.

Před příchodem sdíleného bydlení a přepravy jsme byli odkázáni pouze na hotely, penziony a prohnilé taxikáře. Služby jako B+B, airbnb a Uber je měly donutit přizpůsobit se trhu. Nestane se tak, protože nastupuje socík made in EU.

25.9.2017 v 7:00 | Karma článku: 15.76 | Přečteno: 216 | Diskuse
Počet článků 106 Celková karma 43.20 Průměrná čtenost 4986

"V okamžiku, kdy se vzdáte svých zásad a svých hodnot, jste mrtví, vaše kultura je mrtvá, vaše civilizace je mrtvá. Tečka." Oriana Fallaci

 

Zajímám se o aktuální politické dění v Evropě.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.