Itálie: tropická infekce chikungunya, malárie a západonilská horečka

12. 09. 2017 20:24:13
Nejméně tři případy chikungunya ve městečku Anzio, další 4 potvrzené případy v Římě. Západonilská horečka řádí ve 23 okresech. Další 2 případy malárie přivezli pákistánci. Transfuzní centrum zastavilo příjem krve dárců na 28 dní.

Komár rodu Aedes, jako je Aedes aegypti  - běžně nazývaný – komár tygrovanýKomár rodu Aedes, jako je Aedes aegypti - běžně nazývaný – komár tygrovaný (la Stampa)

Chikungunya

Ve městečku Anzio, v provincii Říma, se od počátku srpna objevily tři potvrzené případy autochtonní infekce. K omezení šíření tohoto virového onemocnění, přenášeného kousnutím infikovaným komárem a zabránění přenosu prostřednictvím transfuze, Národní transfuzní centrum doporučuje, aby byl zastaven příjem krve od dárců z této lokality a jiných regionálních oblastí, kde by se tato nemoc objevila. Zatím je toto opatření provedeno na 28 dní. Zákaz darování krve platí i pro ty, kteří se v Anzio zdrželi pouze několik hodin.

http://www.ilgiornale.it/news/cronache/anzi-allarme-chikungunya-sospese-donazioni-sangue-1439408.html

http://www.corriere.it/cronache/17_settembre_08/anzio-casi-chikungunya-stop-donazioni-sangue-cf900118-949f-11e7-add3-f41914f12640.shtml

Další čtyři nové případy v Římě se přidávají k těm, které byly zaznamenány v Anzio a proto Krajská správa Lazio svolala na 12.9.2017 schůzi, která se konala na Obecním úřadě hlavního města Řím, za účasti Odboru ochrany životního prostředí. Krajská správa požáduje urychlené zahájení mimořádné dezinsekce komárů v celé oblasti obce.

Hygienická stanice již žádala mimořádnou dezinsekci komárů dvakrát, ale bezvýsledně.

Schůze Krajské správy Lazio s Obecním úřadem Říma, přerostla v ostrou, politickou rozepři přičemž se obě dvě strany začaly navzájem obviňovat ...

http://www.ilgiornale.it/news/chikungunya-altri-casi-roma-regione-comune-deve-disinfestare-1440534.html

http://www.lastampa.it/2017/09/11/italia/cronache/a-roma-nuovi-casi-di-chikungunya-la-regione-lazio-al-comune-disinfestate-MQKZ8UVPc7N3XbvlcsIQ5K/pagina.html

Chikungunya - co je to za nemoc?

Portál Epidemiologie pro veřejné zdraví, Národního centra pro prevenci a podporu zdraví Vrchního zdravotního ústavu vysvětluje, že „ Chikungunya je virové onemocnění (arbovirus) charakterizované akutní horečkou a přenáší se kousnutím infikovaného komára rodu Aedes, jako je Aedes aegypti (stejný co přenáší žlutou horečku a dengue - běžně nazývaný – komár tygrovaný). Virus, který způsobuje onemocnění chikungunya, vědci poprvé izolovali v roce 1952 v Tanzanii a Ugandě. Od padesátých let, byla zaznamenána různá ohniska Chikungunya v Africe i v Asii. V Evropě se tento virus objevil v roce 2007 v Itálii v regionu Emilia Romagna - bylo nakaženo 205 osob, jedna zemřela.

Hlavními projevy tohoto onemocnění je vysoká horečka, bolesti kloubů, hlavy a svalů. Někteří nemocní pacienti mají další příznaky, například vyrážku, nevolnost, zvracení, únavu, krvácení z nosu nebo dásní. Inkubační doba je pět až sedm dní. Přenašečem horečky chikungunya jsou komáři. Zdrojem infekce v době epidemie je člověk (komár kousne infikovaného člověka a stane se tak přenašečem). Kauzální léčba není možná, provádí se pouze symptomatické řešení příznaků (horečka, bolesti, zvracení ...). Název Chikungunya ve svahilštině znamená „to co ohýbá“ nebo „ svíjí (bolestí)” - což například velmi omezuje pohyb pacientů. Je také možné, že se objeví pruriginózní makulopapulární exantém. Bolesti kloubů mohou trvat měsíce.

http://www.iss.it/mipi/

http://www.salute.gov.it/portale/salute/p1_5.jsp?lingua=italiano&id=230&area=Malattie_trasmesse_da_vettori

http://www.ilgiornale.it/news/cronache/anzi-allarme-chikungunya-sospese-donazioni-sangue-1439408.html

Transfuzní dárcovská činnost je zveřejněna na internetových stránkách italského národního sdružení dárců krve - Avis.

Západonilská horečka - West Nile Virus. Seznam měst, kde je na 28 dní blokace dárcovství krve. AVIS ... dárcovské transfuzní centrum v ItáliiZápadonilská horečka - West Nile Virus. Seznam měst, kde je na 28 dní blokace dárcovství krve. AVIS ... dárcovské transfuzní centrum v Itálii (avis)

Západonilská horečka - West Nile Virus

Dárcovské transfuzní centrum zablokovalo na 28 dní příjem dárců z těchto oblastí Itálie :

• Reggio Emilia • Ravenna • Modena • Venezia • Rovigo • Brescia • Cremona • Bologna • Ferrara • Padova • Verona • Oristano • Mantova • Novara • Pavia • Milano • Piacenza • Lodi • Viterbo • Treviso • Vicenza • Livorno • Grosseto

Inkubační doba od okamžiku kousnutí od infikovaného komára se pohybuje mezi 2 a 14 dnů, ale může být i 21 dní.

Většina infikovaných lidí nemá žádné příznaky. Mezi symptomatickými případy je přibližně 20% lehkých symptomů: horečka, bolest hlavy, nevolnost, zvracení, zvětšené lymfatické uzliny, kožní vyrážky. Tyto příznaky mohou trvat několik dní, ve vzácných případech několik týdnů, a mohou se velmi lišit v závislosti na věku osoby. Děti mají častěji lehkou horečku, u mladých lidí symptomologie charakterizovaná mírně vysokou horečkou, zčervenání očí, bolesti hlavy a bolesti svalů. U starších lidí a oslabených lidí může být symptomatologie vážnější.

Vážné symptomy se vyskytují v průměru méně než 1% infikovaných osob (1:150) a zahrnují vysokou horečku, bolesti hlavy, svalová slabost, dezorientace, třes, poruchy vidění, otupělost, křeče, dokonce paralýza a kóma. Některé neurologické účinky mohou být trvalé. V nejtěžších případech (asi 1 z tisíce) virus může způsobit smrtelnou encefalitidu.

http://www.centronazionalesangue.it/notizie/west-nile-virus-2017

http://www.ilgiornale.it/news/politica/riconoscere-i-sintomi-1439685.html

Malárie

Chikungunya není zdaleka jedinou nemocí, kterou v Itálii přenáší komáři. Je zde také malárie! Způsob nákazy je opět stejný ... komár, který žije v Itálii, musí kousnout infikovaného člověka, aby se stal přenašečem. Nakazí se od lidí, kteří přijedou nemocní. Speciálně od imigrantů, kteří se přijedou nemocní ze svých zemí a často se tam vrací na dovolenou, což potvrdila doktorka Donatella Aquilini, vedoucí oddělení infekčních nemocí v nemocnici Santo Stefano ve městě Prato ... Z těch samých důvodů je v Toskánsku velký výskyt meningokokové meningitidy typu C, pocházející z Afriky.

http://www.lanazione.it/prato/cronaca/un-altro-caso-di-malaria-%C3%A8-il-quattordicesimo-dall-inizio-dell-anno-1.3390063

http://pilloni.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=578138

Poslední případy malárie jsou 2 Pákistánci, kteří se 9 září vrátili z DOVOLENÉ ve své zemi a s příznaky malárie navštívili nemocnici v Toskánském městě Prato, kde oba momentálně žijí. Naštěstí pro tyto dva cizince, hospitalizovaných na oddělení infekčních onemocnění nemocnice Galciana, je infekce způsobena méně nebezpečným a méně agresivním kmenem Plasmodium vivax. Jen ve městě Prato je to od začátku roku 14 případů malárie (osm z nich agresivním kmenem Plasmodium falciparum a zbylých pět Plasmodium vivax). Ve 13 případech byli infikováni imigranti a jen v jednom případě byla infikována italská občanka.

Desinfestace nemocnice, kde byla nakažena malá Sofia.Desinfestace nemocnice, kde byla nakažena malá Sofia. (l ́Adige)

To nám připomíná nedávný případ malárie v Itálii, který měl ovšem 4 září tragické následky. Smrt v důsledku cerebrální malárie 4 leté holčičky (kmen Plasmodium falciparum). Sofia Zago byla v nemocnici kvůli dětskému diabetesu. V nemocnici v Trentu byla ve stejné době hospitalizována matka se třemi dětmi, kteří se vrátili den předtím z Burkina Faso, kde byli na návštěvě u příbuzných a všichni se tam nakazili malárií. Matka a starší dítě byli na infekčním oddělení a 2 menší děti na pediatrickém oddělení , kde byla i malá Sofia. Není jasné, jestli žena z Burkina Faso přivezla komára v tašce a nebo jestli byl přítomen komár na oddělení, který kousl infikované dítě a potom Sofii.

http://www.salute.gov.it/portale/news/p3_2_1_1_1.jsp?lingua=italiano&menu=notizie&p=dalministero&id=3070

http://www.epicentro.iss.it/problemi/malaria/aggiornamenti.asp

http://www.lastampa.it/2017/09/06/italia/cronache/una-zanzara-autoctona-o-una-valigia-dallafrica-scatta-lallarme-in-corsia-goIafwflPA6gSYswZ50g0O/pagina.html

Tony Iwoby, federální ředitel pro bezpečnost a imigraci Ligy Severu prohlásil:

,,Jaké ujištění nám může dát Předsednictví Rady a ministři Vnitra a Zdravotnictví, že hordy falešných uprchlíků, kteří zaplavují Itálii, také nepřinášejí vážná onemocnění? S kůží lidí, zejména dětí, se nemůže a nesmí zahrávat. Už dost. Hermetické uzavření hranic, masové vyhoštění a komplexní zdravotní kontroly a velmi podrobné u žadatelů o azyl, kteří se stále nacházejí na území státu. Neztrácejte ani minutu. Probuďte se!“.

http://www.ilgiornale.it/news/cronache/malaria-lega-pi-controlli-sui-finti-profughi-1437756.html

Autor: Monika Pilloni | úterý 12.9.2017 20:24 | karma článku: 45.33 | přečteno: 9095x

Další články blogera

Monika Pilloni

Bombový atentát před Salviniho návštěvou na sekci Lega Trentino v Ala

Ala: bomba exploduje v sídle Ligy jen několik hodin před návštěvou ministra vnitra Mattea Salviniho. Místopředseda senátu hovoří o tomto činu jako o terorismu a Předsedkyně senátu o vážném útoku a poškození demokracie.

13.10.2018 v 10:52 | Karma článku: 29.12 | Přečteno: 2069 | Diskuse

Monika Pilloni

Protest proti italské vládě, ulejváci jásali a dělali bordel ... podpora nelegálům

Řádění, nepořádek, oheň, dýmovnice a dopravní kolaps. Slogany proti vládě, proti bezpečnostnímu nařízení, proti fašismu a rasismu. Manifestace studentů středních škol a univerzit. Sociální centra, ANTIFA ... Podpora nelegálům!

12.10.2018 v 23:55 | Karma článku: 41.15 | Přečteno: 2537 | Diskuse

Monika Pilloni

Salviniho Liga zahájí svou činnost i v Praze

Sekce pražské Ligy oficiálně zahájí svou činnost v neděli 7. října, čestným hostem bude lídr SPD a místopředseda Poslanecké Sněmovny - Tomio Okamura spolu s předsedou Poslaneckého klubu SPD - Radimem Fialou

2.10.2018 v 17:58 | Karma článku: 33.33 | Přečteno: 1102 | Diskuse

Monika Pilloni

Syfilis, tak zní akronym nové politické strany Laury Boldrini

Itálie: Bývalá předsedkyně poslanecké Sněmovny Laura Boldrini by chtěla založit novou politickou stranu která dá na frak pravici. Akronym LUE je ovšem k smíchu ... znamená to syfilis a další podobné příjemnosti. Nomen Omen?

3.9.2018 v 15:30 | Karma článku: 38.16 | Přečteno: 3234 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Hazardéři z ČSSD s položením vlády neprošli!

Ačkoli během anabáze kolem ministra kultury socialističtí předáci neustále pohár trpělivosti státotvorně zvětšovali, aby jí mohl pojmout co nejvíc a přetéct až v nejkrajnějším případě, nakonec nepřetekl.

25.8.2019 v 10:48 | Karma článku: 12.70 | Přečteno: 223 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Konečně jsem pana prezidenta pochopil

Vzpomínáte si na vyjádření Miloše Zemana z roku 2014 pro Čínskou ústřední televizi CCTV? Prý se chce v komunistické Číně poučit, jak stabilizovat společnost.

25.8.2019 v 8:00 | Karma článku: 29.73 | Přečteno: 727 | Diskuse

Jan Provazník

Podivná hra

Nyní je už vše jasné. Miloš Zeman s námi hraje prazvláštní hru. Ta hra by se dala nazvat: Co všechno vydrží občané této země.

24.8.2019 v 23:18 | Karma článku: 31.72 | Přečteno: 1330 | Diskuse

Libor Čermák

Přívrženci politické korektnosti by si neměli jen pro sebe přivlastňovat významná výročí!

Jestli mne něco dost zneklidňuje, tak to, když vidím, jak ti, co by rádi jiným lidem nasazovali za jejich názory náhubky a ti, co štvou proti prezidentovi a vládě, jak si chtějí pro sebe uzurpovat významná výročí.

24.8.2019 v 10:47 | Karma článku: 37.96 | Přečteno: 909 |

David Repecký

A teď Vám budu lhát o trestu smrti!

Již delší dobu zkouším zjistit, zda někdo ví, proč docházelo postupně ke zrušení trestu smrti v Evropě někdy od konce 19. století, tedy například kolem roku 1880.

23.8.2019 v 22:14 | Karma článku: 26.19 | Přečteno: 3766 | Diskuse
Počet článků 157 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 5172

"V okamžiku, kdy se vzdáte svých zásad a svých hodnot, jste mrtví, vaše kultura je mrtvá, vaše civilizace je mrtvá. Tečka." Oriana Fallaci

 

Zajímám se o aktuální politické dění v Evropě.

Najdete na iDNES.cz