Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pokračování: neobjevil se toxický mrak? Tomahawk se nepoužívá při útoku na chem. objekty

17. 04. 2018 21:15:24
Pokračování: Sýrie, proč se po náletech neobjevil toxický mrak a jak a s čím se útočí na chemickou nebo biologickou strukturu. Analytik Franco Iacch a instruktor taktické medicíny pro polici na mezinárodní úrovni Marco Filippi.b

Pokračování: akreditovaný analytik u ministerstva obrany Franco Iacch a jeho článek v il Giornale. První část zde:

https://pilloni.blog.idnes.cz/blog/blog.aspx?c=658928&x=socialky_facebook_c

Definice: co je chemická zbraň

Termín chemická zbraň se aplikuje na jakékoli toxické látky a její prekurzory, které mohou způsobit smrt, zranění, dočasné postižení nebo smyslové podráždění. Střelivo nebo jiná dodací zařízení určená k uvolňování chemikálií, ať už jsou plná nebo prázdná, jsou také považována za zbraně. Toxický chemický systém a systém podávání mohou být uloženy odděleně. V případě binárního střeliva může být neletální chemická látka účinně uložena uvnitř munice a následně smíšena s druhou. Vše co je specificky navrženo nebo určeno k použití v přímém spojení s uvolněním chemické látky za účelem způsobit smrt nebo poškození, je samo o sobě považováno za zbraň.

Jak aktivovat chemickou zbraň?

Jak aktivovat chemickou zbraň vysvětluje expert Marco Filippi, instruktor taktické medicíny pro policejní oddělení v Itálii i v zahraničí.

Většina chemických zbraní jsou binární nebo dvousložkové. Aktivují se, když se dva prekurzory chemicky smíchají. To zaručuje bezpečnost skladování, přepravy, používání a vyšší úroveň bezpečnosti na straně držitele. Zařízení obsahuje dispersal devices, které aktivují zbraň, uloženi do poslední chvíle ve velkém množství jako prekurzory chemické látky určené k rafinaci a vloženy do systému pro podání. Většina chemických zbraní tepelně poháněných při velmi vysokých teplotách (požár po bombardování) se částečně deaktivuje. To se liší v případě chlórového plynu. Eventuální strike na velká depozita chloru by způsobil jak okolní rozptýlení, tak požár. V tomto posledním případě bychom viděli toxický oblak velkých rozměrů. Je třeba poznamenat, že výzkumná střediska jakéhokoli druhu uchovávají extrémně omezená množství komponentů a hotových výrobků jak z bezpečnostních důvodů, tak z čistě infrastrukturního hlediska, a to z nutnosti mít důležité sklady, reakční pece, nádrže. Výjimkou jsou výzkumná centra spojená s ropnými a petrochemickými nebo obdobnými závody, kde se výzkum uskutečňuje v rámci výrobních závodů. Žádná z dotčených míst však nebyla tohoto druhu.

Útok na chemickou nebo biologickou strukturu

Standardní útokový plán

Společné útočné síly spustily 105 zbraňových systémů. Cílový proces zahrnoval konkrétní úsilí ke zmírnění vedlejších škod způsobených uvolňováním chemických látek. Spojené státy vypustili 69 raket s plochou dráhou letu a 19 JASSM (přesná křižující střela vytvořená pro útoky proti těžce, středně i slabě chráněným cílům a proti plošným cílům). Pro Joint Air-to-Surface Standoff Missiles (JASSM )to byl křest ohněm. Britové vypustili osm střel Storm Shadow z platformy Tornado a Typhoon. Francouzi nakonec vypustili tři rakety SCALP z fregaty ve Středomoří a dalších devět ze stíhacích letounů Rafale. Oficiální údaje z Pentagonu potvrzují, že množství chemických látek v posstižených zařízeních, pokud tam vůbec něco bylo, nebylo relevantní. Toto prohlášení je kompatibilní s použitým zbraňovým systémem. Proti skladu zbrani hromadného ničení by Spojené státy musely nezbytně používat jiné systémy, rozhodně ne Tomahawk.

Prompt Agent Defeat Pentagonu

Aby Pentagon neutralizoval chemické a biologické zbraně bez vedlejších škod, používá specifické prostředky vyvinuté agenturou Defense Threat Reduction Agency. Zbraňový systém Blu-119 / B Crash PAD (Prompt Agent Defeat) byl vyvinut v roce 2002 s cílem zajistit kapacitu pro rychlou reakci na podporu operace Iraqi Freedom v roce 2003. Jedná se o tisícikilovou bombu Mk 84, která má uvnitř 190 kg bílého fosforu a 65 kg vysoko potenciállní výbušninu PBX-109 . Fragmentace výbuchu proniká do kontejnerů s chemikáliemi, zatímco fosfor, kvůli vysokým teplotám, neutralizuje látku. Crash PAD se obvykle používá proti měkkým cílům. BLU-119 / B Shredder je založena na bunker-buster BLU-109 a je výslovně určena pro vytvrzené nebo podzemní cíle. Váhou 907 kg může proniknout až 1,8 metru do železobetonu. BLU-119 / B je kombinovaná s laserovým naváděcím systémem Raywayon Paveway III

Přetrvávající termitický mrak

Problém při zasažení depozitu zbraní hromadného ničení se systémy s vysokým potenciálem je pravděpodobné rozptýlení na velké ploše. Fosfor, kromě toho, že je neuvěřitelně těkavý, je velmi toxický. Možným řešením je směs termitu a oxidu kovu, který hoří při vysokých teplotách. Termitová směs dosahuje vyšších teplot než fosfor a po delší dobu vytváří méně přetlaku. Je proto navržena tak, aby omezila šíření chemické látky na postižené oblasti. Dalším systémem založeným na termitickém vývoji je HAMMER, což je zkratka názvu Heated And Mobile Munitions Employing Rockets, určena k uvolnění stovek rozžhavených skořepin a zničení ložisek umístěných hluboko v zemi. Zapalovací kinetická soustava by připravila k odpálení 907 kilovou BLU-109B. HAMMER by byl aktivován pouze ve hloubce, aby nedošlo k rozptýlení chemických nebo biologických látek, které by měl zničit.

http://www.ilgiornale.it/news/mondo/siria-perch-non-stata-rilevata-alcuna-nube-tossica-1515985.html

Autor: Monika Pilloni | úterý 17.4.2018 21:15 | karma článku: 38.23 | přečteno: 2853x


Další články blogera

Monika Pilloni

Sériový násilník z Gambie: zaútočil na 15letou dívku a na vysokoškolačku

Itálie: Sériový násilník ani ne před týdnem opustil vězení (San Vittore - Milán) a už se z něho stal sériový agresor, napadající ve městě Pavia dívky za účelem sexuálního zneužití.

5.6.2018 v 16:09 | Karma článku: 38.03 | Přečteno: 1859 | Diskuse

Monika Pilloni

Repatriace v Itálii začala: Salvini vyhostil prvního migranta do země původu

Italský ministr vnitra Matteo Salvini v pondělí - pouze pár dní po složení přísahy - vyhostil prvního migranta do země původu. Je to 49. vyhoštění v roce 2018. Od roku 2015 je to 286 vyloučení ze země kvůli náboženskému extremismu

5.6.2018 v 1:24 | Karma článku: 42.39 | Přečteno: 3683 |

Monika Pilloni

Italský ministr vnitra: „NE” reformě Dublinského nařízení

Italská vláda řekne příští týden NE reformě Dublinského nařízení a nové azylové politice, je třeba v EU znovu přepracovat migrační dokumentaci.

3.6.2018 v 22:44 | Karma článku: 41.33 | Přečteno: 2605 | Diskuse

Monika Pilloni

Itálie: 10letá dívka v domácím vězení, korán a příprava na manželství

Itálie, Milán: otec imigrant izoloval 10letou dceru od okolního světa. Musela studovat doma korán a měla být odvezena do Bangladéše na rodičem domluvenou svatbu s 22letým soukmenovcem. Matka zariskovala a zasáhla ...

27.5.2018 v 12:01 | Karma článku: 40.39 | Přečteno: 2788 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Velké nulové zklamání - Pražská kavárna a umělecké kruhy zaspaly (otevřené prohlášení)

Vážená pražská kavárno a umělečtí instalatéři! V úterý jsem zažil jedno z nejbrutálnějších zklamání v životě, z něhož se budu těžko vzpamatovávat, pokud se o to nezasloužíte vy.

20.6.2018 v 8:31 | Karma článku: 25.58 | Přečteno: 2144 | Diskuse

Jan Dvořák

Česká televize přišla zase pozdě!

I když jsem si předsevzal, že do ČT se navážet nebudu, protože povinný poplatek veřejnoprávnosti bohatě zúročím hodnotnými zážitky na jiných kanálech, mlčet přesto nemůžu!

19.6.2018 v 19:11 | Karma článku: 32.78 | Přečteno: 4275 | Diskuse

Patrik Manev

Komunismus ve vládě se nerovná demokracii v ulicích.

Miloš Zeman byl v sobotu 21.4.2018 na desátém sjezdu KSČM v Nymburce. Členové strany nemají problém s oslovováním soudruhu mezi sebou. Prezident si přeje, aby se strana podílela na vytvoření koaliční vlády. Máme se čeho obávat?

19.6.2018 v 15:40 | Karma článku: 18.08 | Přečteno: 358 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Itálie začíná dělat seznamy Romů

Ultrapravicový italský ministr vnitra a šéf Ligy Salvini napsal: „Požádal jsem o vytvoření seznamů Romů žijících v Itálii. Neregulérní budou deportováni. Bohužel, Romy s italským občanstvím budeme muset nechat dál žít v Itálii.

19.6.2018 v 12:17 | Karma článku: 35.45 | Přečteno: 6183 | Diskuse

Vlastimil Peroutka

Poche, Zeman, Babiš, Hamáček a Filip - kdo ho má většího?

Souboj o post ministra zahraničí právě vznikající druhé vlády A. Babiše připomíná ješitný souboj pubescentů na toaletách. Jaké jsou motivace hlavních aktérů? Proč je Poche tak důležitý? A je vůbec Poche důležitý?

19.6.2018 v 11:14 | Karma článku: 11.90 | Přečteno: 451 | Diskuse
Počet článků 143 Celková karma 41.91 Průměrná čtenost 5316

"V okamžiku, kdy se vzdáte svých zásad a svých hodnot, jste mrtví, vaše kultura je mrtvá, vaše civilizace je mrtvá. Tečka." Oriana Fallaci

 

Zajímám se o aktuální politické dění v Evropě.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2018 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.